INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Jan Oryszowski h. Nałęcz  

 
 
ok. 1535 - przed 02.03.1605
Biogram został opublikowany w 1979 r. w XXIV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Oryszowski Jan h. Nałęcz (ok. 1535–1605), rotmistrz królewski, porucznik Kozaków regestrowych. Pochodził z Oryszowa Lackiego w woj. bełskim. Był synem Jana. W r. 1577 znajdował się na dworze Stefana Batorego w charakterze komornika, używanego do spełniania dość ważnych misji. Dopiero jednak r. 1578 okazał się w życiu O-ego przełomowym. Gdy bowiem 16 IX t. r. król wznowił instytucję Kozaków regestrowych «tam ad custodiendum fines Regni ab incursionibus Tartarorum, quam ad bellum contra Ducem Moschorum» powołano O-ego na stanowisko porucznika 500 Kozaków niżowych, z własnym trzydziestoosobowym oddziałem zbrojnych i z pensją roczną 400 złp. Początek służby nastąpił 6 IX t. r. Wprawdzie hetmanem kozackim («dux supremus») został książę Michał Wiśniowiecki, kaszt. bracławski i star. czerkaski (zm. 1584), jednakże jego ingerencja w poczynania O-ego nigdy nie była zbyt duża. W okresie 21 XI 1578 – 20 II 1579 był O. ponadto rotmistrzem jazdy kwarcianej (50 kozaków). Podczas trzech kolejnych wypraw Batorego na Połock (1579), Wielkie Łuki (1580) i Psków (1581/2) brał udział w dywersyjnych wyprawach M. Wiśniowieckiego na Siewierszczyznę, stale dowodząc powierzonym sobie oddziałem Kozaków regestrowych. Szczególną aktywność wykazano w sierpniu 1581, gdy padł Trubczewsk, a następnie odniesiono zwycięstwo w bitwie polowej podczas przeprawy przez rzekę Sudość, bijąc na głowę ok. 3 000 oddział Rosjan. W lecie 1581 Kozacy O-ego ujęli na Niżu dwóch zbiegłych z Krymu pretendentów do tronu chańskiego z dynastii Girejów. Ta tzw. sprawa carewiczów stała się punktem wyjścia do bardzo ożywionych zabiegów dyplomatycznych ze strony chanatu krymskiego i Turcji w okresie 1581–3, a Rzpltej dawała do ręki dogodny pretekst do ewentualnej ingerencji w wewnętrzne sprawy Krymu.

Po zakończeniu wojny inflanckiej O. przebywał zazwyczaj na Niżu w głównym obozie kozackim, który znajdował się na wyspie Bazawłuk, ok. 80 km na południowy zachód od Chortycy. Donosił stamtąd hetmanowi w. kor. Janowi Zamoyskiemu o wydarzeniach na Krymie. Był gorącym zwolennikiem systematycznego likwidowania niebezpieczeństwa tatarskiego przez budowę pasa umocnień na Niżu i jego stopniowe przesuwanie ku południowi. Sądząc z relacji O-ego z r. 1591 w sprawie sytuacji stolicy biskupstwa rzymskokatolickiego w Kijowie, był blisko związany z osobą, a zapewne i poglądami księdza Józefa Wereszczyńskiego, gorącego orędownika walki z Tatarami i Turcją. Są poszlaki, że nie pozostał obojętny na agitację nuncjusza apostolskiego w Polsce A. Bolognettiego, który podjął w r. 1584 próbę wzięcia Kozaków na żołd papieski i użycia ich w szeregach ligi antytureckiej. Pozostał natomiast zupełnie na uboczu w czasie odbywania podobnych misji przez wysłanników cesarza Rudolfa II: M. Wackera i E. Lassoty w l. 1593–4, chociaż – jak donoszono Wackerowi – autorytet O-ego wśród całej Kozaczyzny niżowej był ogromny. Jeszcze za panowania Batorego, w r. 1585 wyruszył z Kozakami na Krym, gdzie poczynił duże spustoszenia. Na sejmie konwokacyjnym 2 II – 9 III 1587, w poczuciu zasług własnych i podległych mu Kozaków, podjął energiczne starania zarówno za pośrednictwem szlachty woj. ruskiego, jak i osobiście o wypłatę zaległego żołdu z nienajgorszym, zdaje się, skutkiem.

Pewna zmiana w trybie służby O-ego zaszła w r. 1590, kiedy sejm walny uchwalił podwyższony regestr kozacki do liczby 1 000 ludzi, których głównym zadaniem miała być nie tyle obrona granicy państwa, ile powstrzymywanie Kozaków od podejmowania samowolnych wypraw do Mołdawii. Z tego powodu przeniesiono główny obóz z Bazawłuku do uroczyska Kremienczug na mołdawskim brzegu Dniestru. Bazą żywnościową i materiałową przestało być starostwo czerkaskie, a zastąpiło je śniatyńskie. Star. śniatyński Mikołaj Jazłowiecki został mianowany «starszym nad kozakami regestrowymi», zaś O. – jego «porucznikiem», czyli zastępcą, sprawującym w praktyce jego czynności. Na razie jednak O. niewiele zdziałał, gdyż wybuchło powstanie kozackie pod wodzą Krzysztofa Kosińskiego, stłumione w r. 1593. Dopiero w r. 1594, gdy Tatarzy przeszli przez ziemie ruskie do Mołdawii, O. podjął wypad dywersyjny na czele jednej z grup kozackich do tegoż księstwa. Natomiast, zdaje się, nie uczestniczył w wyprawie J. Zamoyskiego w r. n., zajęty zagospodarowywaniem dóbr, uzyskanych w ciągu burzliwego życia na kresach. Dopiero w lecie 1600, przed ponowną wyprawą Zamoyskiego do Mołdawii, zajął się – na jego usilne życzenie – organizowaniem znaczniejszych posiłków kozackich, po czym, nie bacząc na podeszły wiek (ok. 70 lat), wyruszył w r. 1601 z wojskami koronnymi do Inflant. Zaznaczył swój udział w potyczce podczas marszu sił głównych Zamoyskiego z Wolmaru do Dorpatu. Pozostając ze swymi Kozakami w straży tylnej, odparł zwycięsko 27 III 1602 wypad szwedzkiej załogi z Dorpatu.

Pod względem majątkowym O., wywodzący się z drobnej szlachty, zdołał zgromadzić na Rusi i Ukrainie dobra, kreujące go na «urodzonego» (generosus) szlachcica średnio zamożnego. Miał części w dziedzicznej wsi Oryszów Lacki w woj. bełskim. Ponadto dostał kilka poważnych nadań dożywotnich, a mianowicie Stefan Batory wydał mu przywilej w obozie pod Latarnią 5 IX 1577 na trzy dość rozległe pustki w star. bracławskim: Kopystrzyn nad rzeką Murachwą w pobliżu Szlaku Kuczmańskiego oraz Hajsyn i Hohul nad rzeką Sob (lewobrzeżny dopływ Bohu). Z kolei Zygmunt III uhonorował go pokaźnym zamkiem Lemburg (Małopil) w Inflantach, na południe od Kiesi (5 I 1588). W Hajsyniu, gdzie O. lokował miasto, obdarzone przywilejami handlowymi, urządził główny ośrodek swych dóbr. Przebywając niemal nieprzerwanie na kresach, O. dobrze poznał tryb życia Kozaków i ich środowisko. Często upominał się o należne im prawa, nie odmawiając swojego poparcia nawet osadnikom w słobodzie kijowsko-sofijskiej, skarżącym się na ucisk ze strony księżnej Anastazji Woronieckiej (1586). Egzotyczna powierzchowność O-ego zwróciła uwagę społeczności szlacheckiej na sejmie 1587 r., gdzie «był ubrany po grecku, a gdy czytano jego żądanie, usiadł między pany na ziemi po turecku» (Diariusz sejmu 1587 r.). Zmarł prawdopodobnie w Hajsyniu w r. 1605, przed 2 III.

O. był żonaty z Jadwigą Rogozińską, z którą miał podobno (Uruski) dwóch synów: Jana i Stanisława. W nagrodę za wykazaną aktywność gospodarczą w Hajsyniu uzyskał od Zygmunta III rozciągnięcie dożywocia na ten majątek także i na żonę.

 

Paprocki, s. 214; Enc. Wojsk.; – Barwiński E., Recenzja książki A. Storoženki: Svod dannych o Janie Oryšovskom, Kiev 1897, „Kwart. Hist.” R. 11: 1897 s. 608–9; Chodynicki K., Kościół prawosławny a Rzeczpospolita,; W. 1934; Gawroński (Rawita Gawroński) F., Kozaczyzna ukrainna, P. 1923 s. 45–6,49,50; Górski K., Historia piechoty polskiej, Kr. 1893 s. 35, 242–3; Herbst S., Wojna inflancka 1600–1602, W. 1938; Hruszewski M., Szlachta ukraińska na przełomie XVI/XVII w., w: Z dziejów Ukrainy, Kijów 1912 s. 35; Kocowski B., Wyprawa Tatarów na Węgry przez Polskę w 1594 r., L. 1948 s. 64; Korzon T., Dzieje wojen i wojskowości w Polsce, Kr. 1912 I–II; Storoženko A. V., Stefan Batorij i dneprovskie kozaki, Kiev 1904 s. 71, 84, 87–9, 114, 116–17, 256–67, 273–5; Tarnawski A., Działalność gospodarcza Jana Zamoyskiego, „Badania z Dziej. Społ. i Gosp.” (Lw.) Nr 18: 1935; – Akta grodz. i ziem., XX; Arch. Zamoyskiego, II, III; Bielski, Kronika, III 1360, 1441; Dnevnik poslednago pochoda Stefana Batorija… 1581–2, Wyd. M. Kojalovič, S. Pet. 1867; Piotrowski J., Dziennik wyprawy Stefana Batorego pod Psków, Wyd. A. Czuczyński, Kr. 1894; Script. Rer. Pol., XI (Diariusz sejmu 1587 r.); Źródła Dziej., XX; Żółkiewski S., Pisma, Wyd. A. Bielowski, Lw. 1861; – AGAD: Arch. Zamoyskich rkp. 3112 k. 1, ASK Dz. II rkp. 29 k. 26, rkp. 32 k. 241, Dz. III rkp. 3 k. 258, ASW Dz. 85 rkp. 66 k. 62, Metryka Kor., t. 115 k. 322–322v., t. 133 k. 217v.–218v.

Henryk Kotarski

 
 

Powiązane artykuły

 

Druga połowa XVI wieku

Druga połowa XVI wieku, a przede wszystkim interesujący nas okres panowania ostatniego Jagiellona – Zygmunta Augusta – to okres dominacji wojsk zaciężnych, co przekładało się na konieczność......
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.